Header Image

NOTERLER BİRLİĞİNDEN TAPU ÇALIŞANLARINA BÜYÜK HAKSIZLIK

Read Time:1 Minute, 22 Second

Bazı basın-yayın kuruluşlarında yapılan haberlere göre Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, Türkiye’de noterlerin yetkilerinin genişletilmesi için çalışmaların yapıldığı ve tapu satışlarının noterler tarafından yapılması konusunda hazırlık yapıldığı belirttiği açıklamasında, tapu satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını ve vatandaşların uzun süre beklemek zorunda kalmayacağını belirtmiştir.
Tapu Müdürlüklerimiz, iş ve işlem yoğunluğu dikkate alındığında ülkemizin en ücra köşesinde bile tapu Müdürlüğü bulunmakta ve çalışan personellerimiz öz verili ve fedakarca görevlerini yaparken bu görevler sonucunda yapılan işlemler karşılığında ülke bütçesine  önemli ölçüde gelir elde edilmesini sağlamıştır
Buna rağmen açıklamayı yapan Noterler Birliği Başkanı bilmelidir ki; 12 bine yakın çalışanı bulunan tapu çalışanımız mesai merhumu gözetmeksizin ailelerinden, sosyal hayatlarından ve kendilerinden ödün vererek görevlerini yerine getirmektedirler.
Tapu Müdürlüklerini yıllık ortalama 20 ila 25 bin vatandaşımız ziyaret etmektedir. Yapılan anketlerde ve kamuoyu yoklamalarında Vatandaş memnuniyeti oranı %100 e yakın olarak tespit edilmiştir.
Noterler Birliği başkanı Tapu Satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını söylemiştir. Ancak, bilinmelidir ki Satış işlemlerinin günlük tamamlanma oranı %90’ın üzerindedir. Günlük tamamlanamayan işlemlerin büyük bir kısmı ise vatandaş ya da evrak eksikliğinden kaynaklı olduğunun bilinmesi gerekir.
Türk Medeni Kanunun 1007’nci (eski M.K. 917.md.) maddesinde; “Tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan Devlet sorumludur. Devlet, zararın doğmasında kusuru bulunan görevlilere rücu eder ” hükmü bulunmakta olup sahte bir vekâletnamenin sorumluluğu bile Tapu Müdürlüğü çalışanına yüklenmekte iken.
Tapu Müdürlüğü çalışanları bu kadar özveri ile görevlerini yaparken bu açıklamada sanki vatandaşların tapu müdürlüklerinden almış olduğu hizmetin kalitesinin düşük olduğunu belirtmenin yersiz ve yanlış bir açıklama olduğunu belirtmek isteriz.
YURT – İmar Sen Sendikası olarak yapılan bu talihsiz açıklamayı kınıyoruz. Ve gerçeği yansıtmayan bu açıklamanın yetkililerce düzeltilmesini umuyoruz.

YURT – İmar Sen
Basın Bürosu

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir