Header Image

Gençlerimizin İstihdamında Özel Sektöre Teşvik Uygulaması Başlıyor.

Read Time:1 Minute, 14 Second


Kardeşlerimize Hayırlı Olsun…
Sendikamızında çalışmaların da ve raporlarında bulunan mağdur (müstafi) kardeşlerimizin mağduriyetlerinde Aile ve Sosyal Politikalar (Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü) Genel Müdürü Selahattin GÜVEN bey ve ekibinün üstün gayretli çalışmaları neticesinde bu kurum bakımından ayrılan kardeşlerimizin istihdamında yapılan iyileştirmelere yönelik çalışmaları devam ediyor.
2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu’nun Ek 1. maddesinden yararlanmak için sırada bekleyen, form-a belgesi doldurulmuş olmasına rağmen kamu kurum ve kuruluşlarında memur olarak istihdam edilemeyen veya istihdam edilmelerinin ardından çeşitli nedenlerle işten ayrılan kardeşlerimizin özel sektörde çalışmaları halinde işsizlik sigortası primi, sigortalı ve işveren hissesinin tamamı, sigortalının işe giriş tarihinden itibaren beş yıl süre ile Hazine tarafından karşılanması amacıyla hizmete açılacak.
Gençlerimizin 2828 sayılı Kanun kapsamındaki teşvik uygulamasından yararlanabilmesi için gencin işyerine başvurmasının ardından işveren tarafından www.sgk.gov.tr adresinden kendisine ait e-bildirge şifresiyle e-sgk’dan, işveren portalından potansiyel teşvik sorgulama butonından T.C. Kimlik numarasıyla sorguladığında “02828 Teşviği” kapsamında hak sahibi olduğu görülebilecek.
Bu teşvikten yararlanabilmek için İş-Kur kaydına ihtiyaç duyulmamakla birlikte; gençlerimizin İş-Kur kayıtlarının yapılması durumunda “Genç, Kadın ve Engelli İstihdamına” yönelik diğer teşviklerden de yararlanabilecektir.
NOT: Kırşehir, Çankırı, Amasya ve Bartın illerindeki SGK’nın teşvik uygulamasına yönelik test çalışması devam etmekte olup; bunun dışındaki 77 illerde teşvik uygulaması aktif olarak çalışmaktadır. Sayılan illerin de test çalışması bittiğinde bu illerde de teşvik uygulaması hayata geçecektir.
YURT Sendikaları olaral mağdur YURT Kardeşlerimizin mağduriyetinin giderilmesinde emeği geçenlere başta ASP (Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü) Genel Müdürü Selahattin GÜVEN teşekkür ederiz.

Murat Bedir

YURT-Ay Büro Sen

Genel Başkanı

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %